Yazılımda Kalite Neden Önemlidir ?

Sanayileşen her sektörde ürün yada hizmet bazında kalite üreticiler içinde , tüketiciler içinde önemlidir.Bir ürün yada hizmetin üreteminden , raflara oradanda tüketiciye ulaşması hatta tüketim halinde oluşacak olumsuz durumlar ; maddi kayıplara, manevi kayıplara ve hatta can kayıplarına sebebiyet verebilir.

Yazılım sektöründe de yazılım projelerinin kalitesini sağlamak için bazı önlemler alınır.Bu önlemlere genellikle “Yazılım Testi” olarak genel bir kategoride ;  yazılımın dökümantasyon ve tasarımaşamasından başlayarak yazılımın hiç kimse tarafından kullanılmayacak hale gelmesi yada genellikle desteğin çekilmesi yani yeni bir sürümünün çıkarılmayacağı duyuruluncaya kadar devam eder.Özellikle artık yazılımların tek başlarına değilde bir yazılım eko sistemi halinde birbirleri ile entegre olarak üretilmesi, yazılım projelerinde kalite kelimesinin daha da altını çizilir hale getirmiştir.

Yazılım Testi

Yazılım Testi , yazılımın olabildiğince en az kusur ve hata ile üretilip kullanıcıya sunulmasını amaçlayan işlemlerin bütünüdür diyebiliriz.Müşterinin ihtiyaçlarının eksiksiz ve doğru olarak karşılanırken aynı zamanda , yazılımdaki hataların bulunup bunların ayıklanarak kusursuza yakın ve mümkün olduğunca kaliteli bir ürün ortaya çıkarmayı amaçlar.

Bir yazılım için tamamen hatasız yada mükemmel kaliteye ulaşmıştır diyemeyiz.Yazılım testleri uygulansa dahi bütün hatalardan arınmış mükemmel kalite seviyesinde bir yazılım elde etmek imkansızdır.Aynı zamanda bir yazılıma uygulanacak testlerinde hatayı ayıklamada önemi vardır.Bir yazılım için önemli olan testler , diğer bir yazılım için testler  olup , bazı testler ise hayati önem taşıyabilir.Bu testlerde de test verilerinin iyi analiz edilip , iyi yorumlanması kaliteye olumlu etki yapacaktır.Bu yüzden her yazılım için geliştirilmeye başlanmadan ve geliştirme aşamasında yapılacak testlere iyi karar verilmeli,test senaryoları iyi oluşturulmalıdır.Bazı testler ve senaryolarında birden çok kez uygulanması gerekebilir.Yine söylediğimiz gibi yazılım testleri sonucunda hata alınmaması o yazılımın tamamen hatasız olduğu anlamını vermez.

Uygulanacak testler için zaman ve bütçe sıkıntılarıda düşünülmelidir.Uygulanabilecek tüm testleri uygulamak çok zaman ve bütçe isteyebileceği için , risk analizi iyi yapılıp , hata riskini en aza indirebilmek için kritik düzeydeki senaryolar için testlere öncelik verilmelidir.

Yazılım testinin amacı kaliteye ulaşırken , oluşabilecek hataları önceden tespit ederek gereksiz kod üretimini , maddi harcamaları , zaman ve iş gücü kaybını en aza indirebilmektir.Burada müşteri memnuniyeti ve güveninide artar.

Arienne 5 füzesindeki yazılım hatası faciası:

Yazılım Testinini önemini anlamak için geçmişten bilinen bir örnekle yazıyı tamamlayalım.Yazılım hataları maddi , manevi ve can kayıplarına neden olur demiştim.4 Temmuz 1996’da Arienne 5 füzesi fırlatıldıktan yaklaşık 40 saniye sonra havada infilak etti. Olayın sonrasında yapılan araştırma sonucunda kazanın nedeninin yazılım hatasından kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Arienne 4 füzesindeki yazılımının bazı kısımları , yeni füze  Arienne 5’te de kullanılmıştı. Modül bazında testler yapılmıştı ancak genel sistem testleri zaman sıkışıklığından dolayı tam olarak gerçekleştirilmemişti. Arienne 5 füzesinin uçuş profili Arienne 4’ten farklı olduğundan kalkıştan kısa bir süre sonra bir değişken taşması sonucu kontrol sistemi devre dışı kaldı. 500 milyon dolarlık kayıba malolan bu hata , tarihteki en pahalı ve en bilinen yazılım hataları arasında yerini aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *