Selenium IDE ile tanışalım

 

Ne zaman yazılım testi ve kullanılan araçlardan bahsedilse o sohbette ilk adı telafuz edilecek olan araç Selenium olacaktır.Bir çok kişi tarafından tercih edilen bu aracı gelin biraz yakından tanıyalım.Selenium IDE bir record and playback – kaydet ve gerioynat- aracı olarak açık kaynaklı ve Selenium Scriptleri üreten bir Mozilla Firefox eklentisidir.Asıl ününü ise web tabanlı yazılımların otomasyonu için kullanılması ile kazanmıştır.İndirmek için Mozilla Firefox ile burayı ziyaret edip eklentiyi kurmalısınız.

selenium-toolbar-icon

Selenium IDE’ye , Firefox’a eklenti olarak yükledikten sonra CTRL + Shift + S kısayolu ya da ayarlar menüsünü izleyerek ulaşabilirsiniz.Bir üçüncü yolsa yukarıdaki görseldeki gibi araç çubuğundaki Selenium IDE iconuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Selenium IDE MENÜLER

Selenium IDE’yi açtığımızda karşımıza yukarıdaki görseldeki gibi boş bir Test Case oluşturur ve kayıt işlemi aktif bir şekilde açılır.Şimdi IDE’yi kullanmaya başlamadan önce , IDE’nin birleşenlerini biraz irdeleyelim.

1.Menü Bar Menü Bar’da testimiz ve IDE ile ilgili ayarlara ulaşabileceğimiz menülerin toplu halde bulunduğu yer.Özetle bunlar,

 • Dosya: Test Case ve Test Suite’leri açmak kaydetmet dışarı ve içeri taşıma işlemleri için kullanılan menü
 • Actions: Otomasyonu ile ilgili kayıt ve hız oranını düzenlediğimiz menü
 • Düzenle: Kes,Kopyala,Yapıştır ,Sil ve Komut Ekle,Yorum Ekle gibi düzenleme işlemlerinin olduğu menü
 • Options: IDE ile ilgili genel ayarların yapıldığı menü
 • Help: Dökümantasyon ve ilgili yardım konularına ulaşabileceğiniz menü

_images/chapt3_img06_IDE_features.png

2.ToolBar
Toolbar’da ise testimizi yaparken kullanacağımız kontroller var.

speed control Speed Control – Hız Kontrolü:

    Test senaryomuzun ne kadar hızlı koşulacağını buradan ayarlıyoruz.

run all Run All – Hepsini Koş :

    Bütün test durumlarının ve birden fazla testin koşulması istenen durumlarda kullanılır

run Run – Koş :

     Sadece hali hazırda seçilmiş olan testi koşar.Tek bir senaryo olduğu durumlarda

pauseresume Pause/Resume – Beklet/Devam:

   Allows stopping and re-starting of a running test case.

step Step:

Debugging (Hata Ayıklama) aşamasında kullanılır.Tek bir satırdaki tek bir durumun(statement) çalıştırılmasını sağlar.

rollup  Rollup Kuralı Ekle: 

Biriktirmek ya da sarmalamak anlamına gelen “Roll up” özelliği ile tekrar eden Selenium komutlarını bir arada gruplayıp tek bir adıma dönüştürebiliyoruz.

record Record:

Tarayıcıda kullanıcının adımlarını kayıt eden buton

3.Test Case Paneli

Test durumlarının olduğu ve yönetildiği paneldir.Seçmek ve ya üzerinde çalışmak istediğimiz test durumunu buradan seçeriz.

4.Kaynak Kod Paneli

Test durumumuzu kayıt ederken arka planda koşulacak adımların scripte dönüştürülmüş halini bize gösteren paneldir.Source tabında ön tanımlı olarak bu script HTML olarak gelir.Daha sonra tercih ettiğiniz bir dile dönüştürebilirsiniz.İlerleyen yazılarımda daha detaylı bir şekilde uygulamalarla burayı daha iyi irdeleyeceğiz umarım.

chapt3_img16_Table_Format

5.Log/Reference Paneli

4 farklı özellikte tabı bir arada barındıran ve en altta bulunan panelimiz.

Log

_images/chapt3_img18_Bottom_Box.png
Test durumlarını koştuğunuz anda oluşan hata mesajları , bilgi mesajları gibi kodun ilerleyişi ile ilgili tüm mesajların gösterildiği tabdır.Genellikle hata ayıklama aşamasında bize yararlı olur.
Reference
_images/chapt3_img19_Bottom_Box_Ref.png
Reference yani başvuru tabı scripte dönüştürülen adımlarla ilgili Selenium Scriptlerinin -Selenese komutları- açıklamalarının gösterildiği tabdır.Örneğin resimde clickAndWait ile ilgili açıklamaların detayları var
UI-Element ve Rollup

Detaylı olarak şu an pek fazla açıklamaya gerek yok ama UI-Elements,semantik olarak web sayfaları ve onların elementleri arasında anlamlı isimlendirme haritaları oluşturmak için kullanılıyor.Daha fazla detay için yardım menüsünden UI-Element Documentation seçeneğini seçerek ilgili dökümana ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın